Нап'ємося з моря

30 квітня в Радміні АРК відбулася презентація сучасних систем очищення питної води, яку можна одержувати не тільки з засмічених джерел, але і прямо з морських глибин. Прем'єр-міністр автономії Василь Джарти доручив фахівцям вивчити проекти і пообіцяв знайти гроші на це в республіканському бюджеті.

Ректор Київського політехнічного інституту і за сумісництвом президент корпорації «Науковий парк «Київська політехніка» Михайло Згуровський представив кримському уряду і фахівцям водного господарства науково-технічні розробки, які з 1978 року успішно реалізуються закордоном, а кілька років тому знайшли застосування в зневоднених східних і південних регіонах нашої країни.
Зокрема мова йде про побудований поблизу Алчевського вугільного комбінату завод з очищення шахтних вод. Автоматизований комплекс не тільки викачує брудну воду з напівзатоплених шахт, але і проганяє її за багаторівневою системою очистки до стану, що відповідає нормам питної води. Завод, проектна вартість якого становить 5-7 мільйонів доларів, дає 12 тисяч кубічних метрів чистої води на добу, що дозволяє повністю зняти проблему водопостачання в місті з населенням близько 50 тисяч чоловік.
За словами Згуровського, очищення води насправді не є для України занадто дорогою процедурою. Найскладнішою, на його думку, вважається технологія очищення морської води, яка включає в себе не тільки опріснення, а й доведення до якісних показників чистої і корисної для людини води. Але і це під силу інвестору: очищення одного кубометра буде коштувати не більше 90 центів. Зробити питну воду з поверхневих джерел, засолених мінеральними речовинами, з Північно-Кримського каналу і навіть з міської каналізації - ще дешевше.
Плюсом нових очисних споруд є їх компактне розміщення в містах і великих селищах, що дозволяє до мінімуму скоротити витрати електроенергії на перекачування води з одного населеного пункту в інший. Крім того, завод з переробки води не несе загрози екології регіону: одержувані в процесі фільтрації концентрати солей з морської води можна сміливо повертати назад. А відходи фільтрації мінеральних сполук українські фахівці пропонують використовувати в якості будівельних матеріалів.
Ідея, яка дозволить кримським водогосподарським підприємствам відмовитися від дорогого перекачування дніпровської води по каскаду насосів через гори і рівнини, сподобалася і чиновникам, і фахівцям. Як зазначив Василь Джарти, Рада міністрів готова створити робочу групу, яка вивчить питання і розгляне можливість запровадження нових технологій на кримській землі.
- Якщо технології розроблені, а отримувана по них питна вода дійсно якісна і це підтверджено сертифікатами, ми готові взятися за пілотний проект, наприклад, в Алушті та Ялті, - сказав Джарти. – Рада міністрів готова почати фінансування проекту. Паралельно доведеться відремонтувати міські водопровідні мережі, зношеність яких перевищує за 50%.
Довідка
У середньому втрати води при її транспортуванні по Криму становлять 30%, у промисловості - 20%, при зрошенні - 50%. За ці витоки платять споживачі шляхом завищених норм споживання. Людина в добу використовує до 170 літрів води, а платить за 400-500 літрів.
Наталія ГОНЧАРОВА
Джерело:http://www.kp.crimea.ua/newspapers/2011/05/31/napjomsya-iz-morya