Ексклюзивне інтерв'ю для видання «CHIP Україна»

Samsonyuk-300x199.jpg
SHisholin-225x300.jpg

Учасники: Керівник проекту «Протидія кіберзлочинності» Незалежної асоціації банків України (НАБУ) Тетяна Самсонюк та директор з міжнародних зв'язків Корпорації «Науковий парк« Київська політехніка »Андрій Шишолін

На початку року НАБУ спільно з підрозділами МВС та Національним банком України запустила проект «Протидія кіберзлочинності», в рамках якого створила сайт «Антікібер». Що послужило поштовхом до створення проекту? У кого виникла ця ідея?

Т.С.: Враховуючи стрімкий розвиток інформаційних технологій і не менш стрімке збільшення обсягів безготівкових платежів, вкрай важливим питанням стає безпека розрахунків клієнтів та запобігання кібершахрайства в банківській сфері. Саме тому Незалежна асоціація банків України (НАБУ) одним із своїх пріоритетних завдань вважає проведення роз'яснювальної роботи серед населення про основні загрози кібершахрайства і простих правилах їх запобігання. Банкіри розуміють, що саме такі знання в більшості випадків обеззброюють шахраїв. Для того, щоб донести цю важливу для кожної людини інформацію, інформування населення про основні загрози проводиться на доступних прикладах:

1. Створено веб-сайт www.anticyber.com.ua

2. Зняті навчальні відеоролики (основні правила поведінки з платіжними картами, банкоматами, платежами через інтернет та ін.)

3. Випущено буклет про діяльність НАБУ.

4. Успішно проведена трансляція навчальних відеороликів у київському метрополітені.

5. В рамках медіа-туру по 20 містах України проводяться інформаційно-пізнавальні зустрічі зі студентами.

НАБУ планує відзняти ще 16 навчальних відеосюжетів, популяризувати дану інформацію через соціальні мережі, провести різноманітні вікторини та конкурси на дану тематику.

Приміром, у квітні стартував Всеукраїнський конкурс інноваційних продуктів з інформаційної безпеки банківської системи «Антікібер», який ми проводимо спільно з НТУУ «КПІ» та Науковим парком «Київська політехніка» серед студентів і аспірантів вузів України.

Чи можна підбити проміжні результати роботи проекту?

Т.С.: Основна мета проекту - інформування населення, масового споживача про те, як безпечно проводити розрахунки, зберегти ключову фінансову інформацію і не попастися на виверти шахраїв. Ми вважаємо, що досягаємо своєї мети. Це видно, наприклад, під час зустрічей зі студентами, коли погано прихована іронія в їх очах швидко перетворюється на неприкритий інтерес.

Деякий час тому сайт проекту був атакований хакерами. Чи пов'язано це з тим, що проект почав давати свої плоди - ускладнив роботу зловмисників?

Т.С.: Сам факт того, що ми привернули до себе увагу несумлінних хакерів, говорить про те, що ми на правильному шляху і досягаємо нашої мети. Своїми діями вони сприяють популяризації нашого сайту і залучення до нього додаткової уваги.

Створення даного інформаційного ресурсу є частиною соціального, а не комерційного проекту! Тому ми спочатку не ставили за мету просування будь-яких технологічних рішень, застосування спеціалізованої захисту та розміщення іншої інформації, не пов'язаної з нашим завданням інформування звичайних людей про важливі правила безпеки при використанні платіжних карт, банкоматів і т.д. Відповідно, технічне рішення сайту вельми просте.

Дивно, що хакери, які втручаються в роботу сайту, кажуть про злом захисту, які спочатку не ІСНУВАЛО! Це все одно, що вибити відкриті двері. Питається, навіщо? Вона ж і так відкрита! Навіть цікаво, чим ми зацікавили хакерів, які порушують роботу нашого сайту? Такого роду атаки навряд чи підкреслюють професійні здібності цих хлопців в очах фахівців, оскільки сайт не має захисту. Швидше, вони підкреслюють важливість існування такого інформаційного ресурсу для населення. Популяризація ж хакерів не входить в наші плани.

З 15 квітня стартував Всеукраїнський конкурс інноваційних продуктів з інформаційної безпеки банківської системи «Антікібер», який Ви проводите спільно з НТУУ «КПІ» та Науковим парком «Київська політехніка». Чому саме НТУУ «КПІ» та Науковий парк «Київська політехніка»?

Т.С.: Не секрет, що найбільш обдаровані хлопці-айтішники вчаться саме в нашій країні, та НТУУ «КПІ» - це «кузня» талантів в даній сфері. Може, саме тому співпраця з ними склалося у нас швидше, ніж з іншими. Але конкурс проводиться не тільки для КПІ-шників. Він розрахований на студентів усіх українських вузів. Беріть участь, дерзайте!

Які очікування від результатів конкурсу? Які заходи плануєте надалі?

Т.С.: Основна мета - відшукати талановитих хлопців, потенційні «молоді кадри». Ну і, звичайно ж, отримати інноваційні продукти, які допоможуть протидіяти шахраям в національному масштабі. Тому і вимоги до проектів виписані дуже конкретно. Наша майданчик дозволяє студентам проявити свої здібності і реалізувати свою ідею, при цьому ще й виграти призи. Призовий фонд конкурсу становить 35 тис. грн. (1 місце - 20 тис. грн., 2 місце - 10 тис. грн., 3 місце - 5 тис. грн.). Завдання, поставлені в рамках конкурсу, непрості, але ми впевнені, що вони під силу саме нашим талановитим студентам.

Крім самого конкурсу, соціальний проект НАБУ «Протидія кіберзлочинності в банківській сфері» передбачає створення різних продуктів, націлених на підвищення рівня обізнаності населення України про основні загрози кібершахрайства і простих правилах боротьби з ним. У цьому нам допомагають банківські фахівці у сфері безпеки, які працюють в НАБУ, наші партнери з МВС України, СБУ та інші. Думаю, разом реалізувати нашу мету інформування населення нам буде набагато легше. Приєднуйтесь до нас. І пам'ятайте наш головний девіз протидії кіберзлочинності: «Уважність - ваша найкраща захист».

Яка роль Наукового парку у проведенні конкурсу? Хто входить до складу журі конкурсу?

А.Ш.: Науковий парк «Київська політехніка» не даремно входить до складу організаторів конкурсу. Головне завдання Наукового парку - комерціалізація наукових розробок студентів, аспірантів та науковців університету. Це інструмент, який повинен об'єднати науку, освіту та бізнес. Проведення різноманітних конкурсів є одним з напрямки нашої діяльності, яке дозволяє активно пропагувати і просувати вітчизняну науку, демонструвати її прикладний характер і, безумовно, залучати інвесторів до роботи над конкретними проектами.

Журі конкурсу має два рівні: перший - це викладачі факультету інформаційної безпеки НТУУ «КПІ», які роблять первинний відбір. Надалі відібрані роботи передаються на вивчення членам журі другого рівня - представникам підрозділів безпеки банків. Переможці обираються зведеним журі після презентації робіт фіналістами.